Dr. sc. Zrinka Mach, mag .soc. geront.
Razvojem inovativnog „pametnog“ inzulina osobe sa šećernom bolešću tipa 1 ubuduće bi si možda mogli davati inzulin samo jednom tjedno.
Znanstvenici su razvili „sveti gral“ – inzulin koji reagira na promjenu razine šećera u krvi u stvarnom vremenu i mogao bi biti revolucija u liječenju milijuna ljudi sa šećernom bolešću tipa 1 diljem svijeta.
Osobe sa šećernom bolešću tipa 1 trenutno si moraju davati inzulin više puta dnevno kako bi mogli regulirati razinu šećera u krvi. Svakodnevne fluktuacije između visoke i niske razine šećera u krvi mogu utjecati na zdravlje osobe sa šećernom bolešću.
Za razliku od standardnih inzulina, „pametni“ inzulin miruje u tijelu i aktivira se samo kada je to potrebno. Znanstvenici u SAD-u, Australiji i Kini uspješno su dizajnirali nove inzuline koji oponašaju prirodnu reakciju tijela na promjenu razine šećera u krvi i reagiraju trenutno u stvarnom vremenu.
Standardni inzulini stabiliziraju razinu šećera u krvi kada uđu u tijelo, ali nakon što obave svoj posao, obično ne mogu pomoći kod budućih fluktuacija. To znači da oboljeli često trebaju ponovno ubrizgavati više inzulina unutar samo nekoliko sati.
Novi inzulini koji reagiraju na glukozu (engl. glucose-responsive insulins, GRIs) postaju aktivni samo kada postoji određena količina šećera u krvi kako bi se spriječila hiperglikemija, odnosno postaju neaktivni kada razine padnu ispod određene točke, izbjegavajući hipoglikemiju. Stručnjaci smatraju kako bi oboljelima u budućnosti inzulin trebao samo jednom tjedno.
Znanstvenici koji stoje iza pametnih inzulina dobili su milijune funti bespovratnih sredstava kako bi ubrzali njihov razvoj. Financiranje dolazi iz Type 1 Diabetes Grand Challenge, partnerstva između Diabetes UK, JDRF-a i Zaklade Steve Morgan.
Dr. Tim Heise, potpredsjednik znanstvenog savjetodavnog odbora za nove inzuline Type 1 Diabetes Grand Challenge, rekao je da pametni inzulin može navijestiti novu eru u ratu protiv šećerne bolesti. „Čak i uz trenutačno dostupne suvremene inzuline, osobe koje žive s dijabetesom tipa 1 moraju svakodnevno ulagati mnogo truda u upravljanje dijabetesom kako bi pronašle dobru ravnotežu između prihvatljive kontrole glikemije s jedne strane i izbjegavanja hipoglikemije s druge strane. Inzulini koji reagiraju na glukozu – takozvani pametni inzulini – smatraju se svetim gralom inzulina jer bi bili toliko blizu lijeku za šećernu bolest tipa 1 koliko bi to mogla biti bilo koja terapija lijekovima.”
Gotovo tri milijuna funti dodijeljeno je za šest istraživačkih projekata koji su razvili različite vrste pametnih inzulina. Oni uključuju timove sa Sveučilišta Stanford u SAD-u, Sveučilišta Monash u Australiji i Sveučilišta Zhejiang u Kini. Cilj je ubrzati razvoj i pokrenuti ispitivanja što je prije moguće.
Četiri projekta usmjerena su na razvoj novih inzulina koji reagiraju na glukozu (GRI), a peti na razvoj novog ultrabrzog, kratkodjelujućeg inzulina. Čak i s najbržim inzulinima koji su sada dostupni, još uvijek postoji odgoda između primjene lijeka i trenutka kada počinje djelovati na glukozu u krvi. To može dovesti do porasta glukoze u krvi prije nego što inzulin uspije djelovati na njezino snižavanje. Brži inzulini također su potrebni za poboljšanje rada inzulinskih pumpi i tehnologije hibridne zatvorene petlje, sustava koji se oslanja na pohranjeni inzulin koji u stvarnom vremenu reagira na promjenu razine glukoze u krvi.
Šesti projekt fokusiran je na protein koji kombinira inzulin s drugim hormonom, glukagonom. Za razliku od inzulina, koji pomaže u uklanjanju glukoze iz krvi, glukagon stimulira jetru da otpusti više glukoze kada razine u krvi padnu. Uključivanje obaju hormona u jednu formulaciju moglo bi održavati razinu glukoze u krvi stabilnom, sprječavajući visoke i niske razine glukoze u krvi.
„Šest novih financiranih istraživačkih projekata bavi se velikim nedostatcima inzulinske terapije“, rekao je dr. Heise. „Stoga bi ovi istraživački projekti, ako budu uspješni, mogli učiniti ništa manje nego najaviti novu eru u terapiji inzulinom.“
Rachel Connor, direktorica istraživačkih partnerstava pri JDRF-u UK, rekla je: „Iako inzulin spašava živote više od sto godina, a prethodna su istraživanja dovela do važnih promjena za osobe sa šećernom bolešću tipa 1, to još uvijek nije dovoljno dobro – upravljanje razinama glukoze s inzulinom stvarno je teško i vrijeme je da znanost pronađe načine za uklanjanje tog tereta s oboljelog.
Zamišljajući svijet u kojem inzulini mogu reagirati na promjenu razine glukoze u stvarnom vremenu, nadamo se da će ovih šest projekata pomoći u stvaranju te nove stvarnosti, oslobađajući osobe sa šećernom bolešću tipa 1 neumoljivih zahtjeva koje život s ovim stanjem postavlja pred njih danas“.
Dr. Elizabeth Robertson, direktorica istraživanja u Diabetes UK, rekla je da šest novih istraživačkih projekata imaju potencijal za revoluciju u liječenju šećerne bolesti tipa 1: „Podržavajući ove revolucionarne istraživačke projekte, cilj nam je razviti nove inzuline koji više oponašaju prirodne reakcije tijela na promjenu razine šećera u krvi. Ovo bi moglo značajno smanjiti svakodnevne izazove upravljanja dijabetesom tipa 1 i poboljšati fizičko i mentalno zdravlje onih koji žive s tim stanjem. Nadamo se da će ovo istraživanje dovesti do napretka u skrbi za osobe sa šećernom bolešću tipa 1 i promijeniti im život nabolje.“
Inzulin su 1921. godine otkrili Sir Frederick G. Banting, Charles Best i John Macleod. Ovo otkriće i brza klinička primjena inzulina učinkovito su transformirali šećernu bolest tipa 1 iz smrtonosne u kroničnu nezaraznu bolest. Inzulin je od tada spasio milijune života i smatra se jednim od najvećih medicinskih dostignuća svih vremena.
Izvor: The Guardian